שאלות ותשובות

קולחי משגב איתך לאורך כל הקו

האם ניתן לעקוב אחר צריכות המים?

green-arrow

לכל תושב המתגורר באחד מהישובים שהצטרפו לסל שירותי המים, שמציעה חברת "קולחי משגב", ניתנת האפשרות להיכנס דרך האינטרנט באופן עצמאי, מכל מקום ולעקוב אחר צריכת המים הביתית ברמה יומית, שבועית וחודשית. השירות מסייע לתושבים לעקוב אחר כמויות המים הנצרכות בנכס בתדירות יומיומית, מה שמאפשר צריכה נבונה ומדודה.

כיצד בודקים את איכות המים?

green-arrow

בהתאם לפקודת העיריות התשס”א 2001, סעיף 238, מבצעת חברת קולחי משגב בדיקות איכות המים באותם ישובים, אשר העבירו את הטיפול במשק המים לידי חב’ קולחי משגב. הבדיקות מבוצעות באופן שוטף בכל 4 שבועות או בנוסף – על פי צורך .

דגימות המים נשלחות מיד עם אסיפתן למעבדה הנמצאת תחת פיקוח משרד הבריאות. הבדיקות נמדדות בהתאם לתקנות בריאות העם התשל”ד 1974.
אחת לרבעון – יפורסמו תוצאות הדגימות באתר האינטרנט של החברה.

אחת לשנה – יפורסמו באתר תוצאות הבדיקות הבקטריאליות, הכימיות וממצאי הבדיקות של חומרי החיטוי ותוצרי הלוואי של חומרי החיטוי במים.

* במידה ומתגלה חריגה בקטריאלית באחת הדגימות, נעשית בדיקה חוזרת ביום שלמחרת. במידה והחריגה חוזרת על עצמה, תשלח מיד הודעה על כך לתושבים.

יצוין כי האחריות על אספקת מי השתייה ואיכותם הינה של חברת מקורות.

האם אפשר להבחין באיכות המים לפי מראה, טעם או ריח?

green-arrow

שלושת הסימנים הללו חשובים ואולם צריך להתייחס אליהם כאמת מידה ראשונית בלבד. יש להימנע משתיית מים שאינם נראים נקיים, שטעמם מוזר או שהם מדיפים ריח רע, להוציא ריח קל מאוד של כלור המוסף למים לפי תקן מחייב כדי להבטיח את איכותם.

מה זה מים "קשים"?

green-arrow

הקשיות של המים נגרמת מהמצאותם במי השתייה של סידן ומגנזיום הנמצאים במים באופן טבעי ומקורם בסלעי גיר. חלק מהמים שחב’ “מקורות” מספקת למשגב מקורם מקידוחים באזור זה. מציאותם של שני חומרים אלה במים הוא המקור להיווצרות אבנית בזמן חימום המים. מים “קשים” אינם מסוכנים לבריאותם של בני אדם.

מדוע לעיתים יש חול במים?

green-arrow

במהלך זרימת מי השתייה בצנרת, לאורך זמן, שוקעת על קרקעית הצינורות כמות קטנה של חול המגיעה מהקידוחים. בעקבות שינויי לחצים או תיקונים ועבודות אחזקה בצנרת הפרטית או העירונית, עלולה כמות קטנה של חול להתערבב במים הזורמים ולהגיע גם לבתי התושבים. במקרים כאלה מומלץ להניח למים לזרום מעט. נציין כי על הצרכנים הפרטיים לדאוג לתחזוקתם הנאותה של מכשירים ביתיים לטיפול במי השתייה.

מדוע לעיתים למי השתייה יש "צבע לבן"?

green-arrow

מקורו של “הצבע הלבן” הוא מנוכחותן במי השתייה של בועות אוויר זעירות, תופעה הנגרמת במהלך שאיבת המים מאתר לאתר או מתהליך הפחתת לחצים. בועות האוויר נעלמות ממי השתייה בתוך כמה שניות ואין להן כל השפעה על הבריאות.

כיצד נקבעים תעריפי המים?

green-arrow

תעריפי המים נקבעים ע” מדינת ישראל (רשות המים ) ומפורסמים באתר רשות המים www.water.gov.il

למי פונים ע"מ להודיע על תקלה?

green-arrow

במקרה של תקלה יש לפנות למוקד 107 של המועצה האזורית משגב

בטלפון 04-9902333

או במייל 107@misgav.org.il